Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Tarifler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Tatlılar
  4. »
  5. Bu Tarifi Sevmeyen Yoktur: Sütlaç Tarifi

Bu Tarifi Sevmeyen Yoktur: Sütlaç Tarifi

admin admin - - 3 dk okuma süresi
77 0

Sütlü tatlıları sevenleri mest eden en önemli tariflerden biri olarak Sütlaç tarifi çıkmaktadır. Yapılışı son derece pratik olmasından dolayı canınız ne zaman tatlı çektiğinde kolayca yaparak harika lezzeti de  deneyimleme şansına sahip olacaksınız. Sütlü aş adıyla bilinen ve daha sonrasında  Sütlaç olarak değiştirilen bu tarifin geçmişine baktığımız zaman 15.yüzyıla dayanmaktadır. İtalyan Mutfağına kadar uzanan sütlaç ilk buluş tarihi 1570’li  seneler olduğunu da söylemeliyiz. Pirinç, süt, şeker gibi malzemeler ile hazırlanan sütlaç hemen herkes tarafından sevilerek yapılan pratik bir lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sütlaç Malzemeleri

Sütlaç şüphesiz en güzel tariflerden biri olarak karşımıza çıkan şüphesiz tarifi deneyecek olanlar açısından Sütlaç malzemeleri neler olduğu da sık sık araştırılan önemli konuların başında yer almaktadır. Harika bir sütlaç denemek istiyorsanız o halde malzemeleri şu şekilde ayarlamaya başlamalısınız:

*1 litre süt yeterli olacaktır

*2 çay bardağı kadar pirinç

*1 litre su

*3  yemek kaşığı kadar pirinç unu

*1.5 su bardağı toz şeker

*Üzerini süslemek için dövülmüş fındık veya tarçın

Sütlaç Hazırlanışı

Sütlü tatlı denildiği zaman şüphesiz ilk akla gelen enfes tariflerden biri olarak Sütlaç karşımıza çıkmaktadır. Sütlaç hazırlanışı ile ilgili nasıl olacağı da sütlü tarifleri sevenler açısından son dönemde araştırılan önemli konuların arasında yer almaktadır. Sütlaç hazırlanışı aşamasına geldiğimiz zaman şu şekilde olduğunu söylemeliyiz:

*Sütlaç tarifimizi yapmak için başladığımız zaman ilk olarak pirinçlerin yıkanmasını sağlamamız gerekmektedir

*Pirinçler uzayıp suyu çekmesi gerekmektedir

*Pirinçler suyu çektiği zaman üzerine de malzeme listemiz içerisinde yer alan bir litre kadar belirtmiş olduğumuz sütü eklemeliyiz

*Tencerede kaynamakta olan sütten bir kepçe kadar süt aldıktan sonra pirinç unu ile4 güzelce kesilme olmayacak şekilde karıştırmaya da başlamamız gerekmektedir

*En son olarak içerisine toz şekeri de ilave ederek güzel şekilde karıştırmaya başlamalısınız. Birkaç dakika kadar daha sütlaç kaynamaya devam ettikten sonra ocağın altını kapatabilirsiniz.

Sütlaç hazırlanışı bittiğine göre artık kaselere alarak servis yapabilirsiniz. Harika sütlü tarifiniz hazır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir