Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Tarifler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yemek
  4. »
  5. Yapılırsa Yenir: Pirinç Pilavı Tarifi

Yapılırsa Yenir: Pirinç Pilavı Tarifi

admin admin - - 3 dk okuma süresi
66 0

Kökeni Güney Batı Asya’ya dayanan pirinç pilavı, birçok ülkede yapılan önemli tariflerin başında yer almaktadır. Şüphesiz ülkemizde de her evde mutlaka yapılan pirinç pilavını tane tane yapmak ustalık gerektirir. Mis gibi tereyağlı, tane tane pirinç pilavına eminiz ki hiç kimse hayır demez. Pirinç pilavını tam ölçülü şekilde yapmak istiyorsanız o halde kullanılacak malzemelere dikkat edilmelidir. Eğer ki ayarında bir malzeme kullanımı olursa o zaman harika bir pirinç pilavını hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Pirinç Pilavı Malzemeleri

Lezzetli bir pirinç pilavı istiyorsanız o halde malzemeleri de bekleme olmadan bir an önce hazır etmeye başlamanız gerekmektedir. Pirinç pilavı malzemeleri nelerdir diye inceleme yapıldığı zaman listenizde yer alması gereken malzemelerde şu şekilde olmalıdır:

*2 su bardağı pirinç ( azaltıp arttırmak size bağlı)

*2 su bardağı su

*3 yemek kaşığı tereyağı

*Tuz

*1 yemek kaşığı sıvıyağı

Pirinçleri ıslatmak için ise üzerini geçecek kadar su ilavesi yapılması da yeterli olacaktır. Tüm malzemeler hazır olduğuna göre o halde bir an önce tarifin hazırlanma aşamasına da geçiş yapmaya başlayabiliriz.

Pirinç Pilav Tarifi Nasıl Yapılır?

Pirinç pilavı yapacak olanlar hazırlanış aşamasının nasıl olduğunu da merak etmektedir. Pirinç pilavı tarifi nasıl yapılır? işte tam da bu aşamada pilav yapacak olanlar açısından son dönemde önem arz eden konuların arasında yer almaktadır.

*İlk olarak pirinci bol su ile güzel şekilde yıkamalıyız. Böylelikle pilav haline getirecek olduğumuz pirinçleri daha da hijyenik bir hale getirmeye başlamış oluruz

*Üzerini geçecek kadar su ekleyip yaklaşık bir 15 dakika kadar bekletmeliyiz

*Berrak su çıktıktan sonra pirinçler artık hazır hale gelecektir. Hemen bir tencere alarak içerisine tereyağı eklemeliyiz. Ardından sudan geçirilmiş olan pirinçleri de ilave ederek birkaç dakika kadar kavurmalıyız

*Üzerini geçecek kadar su ve tuz ilavesi yaptıktan sonra kısık ateşte tane tane oluncaya kadar pişmelidir. Suyunu çektikten sonra ocaktan alarak afiyetle servis edebiliriz.

Pilav tarifi kolay olduğundan dolayı doğal olarak evlerinizde sıkıntısız bir şekilde tarifi de uygulamaya başlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir