Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Tarifler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yemek
  4. »
  5. Beş Çaylarının Vazgeçilmezi: Mercimek Köftesi

Beş Çaylarının Vazgeçilmezi: Mercimek Köftesi

admin admin - - 3 dk okuma süresi
79 0

Beş çaylarında olmazsa olmaz lezzetlerden biri Mercimek köftesi olduğunu söylemeliyiz. Mercimek Köftesinin ilk keşfediliş aşamasına baktığımız zaman Asurlu Akabu tarafından

bulunmuştur. Yoksul bir çiftçi olan ailenin bulduğu Mercimek Köftesi, günümüze kadar ulaşarak en çok sevilen özel lezzetlerden biri olmayı da başarmaktadır. Pek çok kişi tarafından sevilerek tüketilen mercimek köftesinin içerisinde birçok malzemeler girmektedir. Doğal olarak bu malzemeler ile tarifin lezzet oranı da git gide daha da fazla şekilde artmaya başlamıştır. Eğer malzemeler eksiksiz bir şekilde tam kıvamında olacak şekilde ayarlanırsa o zaman mercimek köftesinin lezzet oranlarını daha da fazla şekilde arttırmaya başlamış olacaksınız.

Mercimek Köftesi Malzemeleri

Mercimek köftesinin malzemelerinin neler olduğu da son dönemde pek çok tarif sever açısından merak edilmektedir. Her an hazırlanarak tüketilen beş çaylarının olmazı mercimek köftesi malzemeleri şu şekildedir:

*1 su bardağı kadar yeterli olacak kırmızı mercimek gereklidir 

*1.5 su bardağı ince köftelik bulgur gerekmektedir

*1 baş kuru soğan

*1 demet maydanoz olmalıdır

*2-3 yemek kaşığı kadar sıvıyağı

*2 yemek kaşığı salça

*3 su bardağı kadar su

*Tuz

*Kimyon

*Karabiber

Mercimek Köftesi Hazırlanışı

Hem görüntü olarak hem de lezzet olarak ben buradayım dedirten cinsten olmayı başarmış olan Mercimek Köftesi hazırlanışı oldukça kolaydır. Bunun için sırasıyla nasıl bir yoli izlemeniz gerektiğini bilmelisin. Eğer güzel bir mercimek köftesi olmasını istiyorsanız o halde malzemelerin olabildiğince eksik olmamasına da dikkat etmeniz önem arz etmektedir. Malzeme eksiksiz şekilde hazırlandıktan sonra gelen misafirlerinize de sunacak olduğunuz harika bir lezzeti en güzel şekilde hazırlama şansına sahip olmaya başlayacaksınız.

*Mercimek köftesi için belirtmiş olduğumuz malzemeler içerisinde yer alan katı malzemeleri ince ince olacak şekilde doğrayın

*Ardından mercimeği üzerini geçecek şekilde su döktükten  sonra ocakta suyu çekinceye kadar bekletmeniz gerekiyor

*Mercimek suyunu çektikten sonra içerisine ince bulguru ilave edin. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra en son olarak diğer malzemeleri ve tuz, baharatları katarak güzelce karıştırın. Mercimek Köftesi tarifi hazır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir